FSM DEMİRBAŞ
Güçlü Markaların Güçlü Satıcısı
Basın Odası
  • Basın Resim
09.07.2015
BALIKESİR KAMPÜS HATTINDA MUTLU SON

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşımada Kampüs Hattı minibüslerinin ‘elektronik ücret toplama sistemi” kapsamında yenilenen otobüsler Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından kooperatif yetkililerine teslim edilerek sefere başlatıldı.

Balıkesir Kampüs Hattı Otobüs Kooperatifi önünde düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Nazım Ergelen ve Taylan Engin, aynı zamanda Şoförler Odası Başkanı olan Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı  Fehmi Erdem, Kampüs Hattı Otobüsleri Kooperatif Başkanı Ömer Şavkat ve kooperatif üyesi şoöfrler ile otobüslerin alındığı firma yetkilileri katıldı.

Kampük Hattı Otobüs Kooperatifi başkan yardımcısı Cüneyt Emre, otobüslerin alınmasında emeği geçen en başta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a, Oda Başkanı Fehmi Erdem ile FSM Demirbaş Otomotiv’in sahibi Mustafa Demirbaş’a teşekkür etti. Balıkesir Şoförler Odasının katkısıyla alınan yeni otobüsler alçak tabanlı engelli uyumlu, Euro5 motor, klimalı, içerisinde güvenlik için 24 saat kayıt yapan 6 kamerası, lcd ekranı bulunan modern teknoloji ile donatılı. Toplu Taşıma araçlarında 6 Temmuz tarihinden itibaren parasız, sadece kartla biniş uygulaması başlamış olup denetimlerin de aralıksız sürdüğü belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı (ulaşımdan sorumlu) Taylan Engin, zorlu bir sürecin ardından başarılı bir döneme girildiğini bildirdi. Süreç içerisinde yaşanan zorlukların Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un desteğiyle aşıldığını vurgulayan Taylan Engin, “Kampüs Hattının 62 minibüsünün Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin elektronik ücret toplama sistemine dahil olması oldukça uzun bir süreçti. Belli zorluklar yaşadık ancak Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği, toplu ulaşım ana planının hazırlanmış ve bunu destekler durumda olması süreci bu noktaya getirmemizde bizlere en büyük katkıyı sundu. Bunun diğer kooperatiflere örnek olmasını diliyorum. Elektronik ücret toplam sistemi çatısı altında, Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş. çatısı altında Balıkesir toplu ulaşımının engellilere uyumlu, klimalı araçlarla, günümüzün teknolojisini kullanan çağdaş bir şehire yakışır şekilde devam etmesi hepimize gurur veriyor. Bu sürece katılan desteğini esirgemeyen tüm taraflara teşekkür ediyorum. Başta Büyükşehir Belediye Başkanım olmak üzere katkı sunan herkese sonsuz teşekkürler. Bu çalışmaların devamının geleceğini, Balıkesir’in daha etkin bir toplu taşıma sistemiyle devam edeceğini herkese bildirmek isterim” dedi.

UĞUR: “BALIKESİR DEĞİŞİYOR, GELİŞİYOR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kampüs hattında raçlarla ilgili süreçun mutlu sonla tamamlandığını, bundan dolayı yaşanan mutlulğa ortak olduklarını ifade etti. Gelinen noktada herkesin katkısının olduğunu kaydeden Başkan Uğur, “Kampüs hattında mutlu sona eriştik, Allah’a şükür. Bu uzun bir süreç oldu. Şoförler Odamız, Esnaf Odaları Başkanımız, Kampüs hattının kooperatifi, herkesin çorbada tuzu var. Ortak akıl ile Balıkesir’i bu modern araçlara kavuşturduk. Herkesin burada payı var, emeği var. Kampüs hattı ilk yaptığımız örnek oldu. Ayvalık’ta da aynı şekilde bütün toplu taşıma araçları yenileniyor. Balıkesir’de toplu taşıma yapan bütün araçlar vatandaşların çok rahatlıkla kullandığı araçlar olsun istiyoruz. Elektronik bilet meselesi, her nimetin bir külfeti var, yeni bir sisteme geçildi. Sağlıklı çalışsın ve esnaf kardeşlerimiz daha fazla kazansın, vatandaşlarımız da konforlu rahat bir ulaşım yapsın. Balıkesir değişiyor, gelişiyor. Halkımız için, Balıkesirimiz için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA BALIKESİR’DE

Başkan Uğur kooperatif başkanı Ömer Şavkat’a plakat verdikten sonra, ”Allah kazadan beladan korusun, çalışanlara sağlık, sıhhat afiyet, bol kazançlar. Ya Allah bismillah” diyerek kurdeleyi kesti. Törenin ardından Başkan Uğur ve beraberindekiler yeni otobüsle şehir turuna katıldılar. Yeni araçların tedarikçisi FSM Demirbaş Otomotiv’in sahibi Mustafa Demirbaş, engelli uyumlu araçların yasa gereği zorunlu olduğunu ve bunun Türkiye’de ilk defa Balıkesir’de hayata geçirildiğini açıkladı. Demirbaş, “Kanun 7.7. 2015 tarihinde sona erdi; şehir içindeki toplu taşıma araçları engelliye uygun olması gerekiyor. Şu anda şehir merkezinde engelliye uyumlu hale getiren tek il Balıkesir oldu. Balıkesir’de şu anda 126 adet otobüs engelli uyumlu ve bunu şehir merkrezinde tamamen yerine getiren tek il Balıkesir. İl genelinde 1 yıl içerisinde tüm otobüsler yenilenmiş olacak” dedi.

ŞOFÖRLER ODASI: “EDİP BAŞKAN ŞOFÖR DOSTU, ESNAF DOSTU”

Balıkesir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fehmi Erdem de Büyükşehir  Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a tüm şoför esnafı adına teşekkür etti. Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı olan Fehmi Erdem, “Büyükşehir Belediye Başkanımız esnaf dostu, şoför dostu. Kendisine sonsuz şükranlarımızı sunuyorum. Bugüne kadar oldğuu gibi bundan sonra da sorunlarımızı ortak akıl ile çözüme kavuşturacğaımızdan hiç şüphemiz yok. Kendisine şükranlarımızı sunuyorum” şeklinde konuştu.